Er du privat boligejer?

Er du privatperson og har brug for support til dit Wavin-produkt, skal du kontakte den installatør eller entreprenør, som du har købt produktet af, og som er ansvarlig for, at dit Wavin-produkt er korrekt installeret og fungerer ved overdragelsen. Din leverandør kan også hjælpe dig med dine spørgsmål til produktet.

Står du og skal købe et Wavin-produkt, så anbefaler vi at du kontakter en af de mange forhandlere, der kan rådgive omkring dit køb. Du kan også finde mange oplysninger her på vores hjemmeside, bl.a. i vores Downloads (se menuen øverst på siden), eller i FAQ.

Er du professionel i VA eller VVS branchen?

Wavin Danmark er leverandør af plastrør, gulvvarme, fjernvarme og komponenter til VA- og VVS-sektoren. Vi afsætter udelukkende vores produkter til den professionelle byggebranche, og vores Tekniske Support står til enhver tid til rådighed for vores kunder. Find alle kontaktpersoner i listen herunder, eller brug menuen herover.

Downloads

Få overblikket over vores Zoneinddeling og leveringssdage med Wavin trailer

Hent vores samlede Kontaktguide VA og VVS som pdf.

Hent vores oversigt over VA salgsdistrikter her

Til leverandører og kunder:

Varemodtagelsen: Tlf. +45 89 63 63 00 – varemodtagelsen.dk@wavin.com

Logistik og kørselsafdeling: Tlf. +45 89 63 63 01 – lager.dk@wavin.com

Retur:retur.dk@wavin.com

Claims:claims.dk@wavin.dk

Vores adresse

Nordisk Wavin A/S

Wavinvej 1

8450 Hammel

Hovednummer: 86 96 20 00

CVR: 41895128

Er du privat boligejer?

Er du privatperson og har brug for support til dit Wavin-produkt, så skal du kontakte din installatør eller entreprenør, som du har købt produktet af. Din leverandør er ansvarlig for, at dit Wavin-produkt er korrekt installeret og fungerer ved overdragelsen. Det er også din VVS intallatør / entreprenør, der er i besiddelse af eventuelle garantier på produktet.

Kender du ikke leverandøren af dit produkt, så skal du kontakte din lokale VVS installatør eller entreprenør, der kan hjælpe dig med spørgsmål og support til dine Wavin produkter.

 

Teknisk Support - VVS

(Gulvvarme og fjernvarme)

Email: teknisksupport.dk@wavin.com

Telefon: 89 63 62 55

 

Teknisk Support - VA

(Vand og afløb under jorden)

Email: teknisksupportva.dk@wavin.com

Telefon: 89 63 62 57

 

Thomas Mortensen

+45 89 63 62 36

thomas.mortensen@wavin.com

Flemming Dohn

+45 89 63 62 54

flemming.dohn@wavin.com

   

Salg og Kundesupport - VA & VVS

Email: salg.dk@wavin.com

Telefon: VVS 89 63 62 59  |  VA 89 63 62 38

Henrik Dalsgaard Mikkelsen (VVS)
Annette Frederiksen (VA)
Pia Merkelsen (VA)
Henrik Holst (VA)
Kasper Vedel (VA & VVS)
Kristina Møller (VA & VVS)
Patrick Jensen (VA & VVS)

 

Projektsalg - VA

Email: projektsalg.dk@wavin.com

Telefon: 89 63 62 39

Claus Pinderup
Mikkel Wetterling

 

Projektsalg - VVS

Email: projekt.dk@wavin.com

Telefon: 89 63 62 55

Ekstern Salg - VA

NORD- & MIDTJYLLAND

Mikael Kildahl

+45 40 57 69 32

mikael.kildahl@wavin.com

 

SYDJYLLAND & FYN

Bjørn Hansen

+45 40 57 69 31

bjorn.hansen@wavin.com

 

SJÆLLAND - nord for E20

Miki Djinovic

+45 21 33 85 16

miki.djinovic@wavin.com

 

SJÆLLAND - syd for E20, ØERNE og BORNHOLM

Jonas Bonde Nielsen

+45 40 57 69 34

jonas.nielsen@wavin.com

 

PROJEKTSALG - hele landet

Allan Schormand Johansen

+45 40 57 69 42

allan.johansen@wavin.com

 

 

 

 

 

Ekstern Salg - VVS

NORDJYLLAND

Troels Mikkelsen

+45 40 57 69 62

troels.mikkelsen@wavin.com

 

SYDJYLLAND & FYN

Kim Jung Eriksen

+45 28 19 64 91

kim.eriksen@wavin.com

 

SJÆLLAND & ØERNE

Brian Volden Frederiksen

+45 25 27 67 71

brian.volden.frederiksen@wavin.com

 

SJÆLLAND & ØERNE

Stefan Hassing

+45 25 27 67 60

stefan.hassing@wavin.com

 

JYLLAND & FYN - Projektsalg

Jakob Schwartz Mikkelsen

+45 30 51 32 17

jakob.schwartz.mikkelsen@wavin.com

SJÆLLAND & ØERNE - Projektsalg

Erling Druekær

+45 29 26 74 13

erling.druekaer@wavin.com

HELE LANDET - Typehuse

Thomas Jæger

+45 25 27 67 46

thomas.jaeger@wavin.com

 



Eksport - VA og VVS

Flemming Dohn

+45 40 57 69 97

flemming.dohn@wavin.com

 

 

 

 

 

 

 


Salgsledelse

Sales Director - Denmark

Henrik Falck

+45 20 30 41 37

henrik.falck@wavin.com

 

Salgschef VA

Troels Krogh

+45 40 57 69 57

troels.krogh@wavin.com

 

Salgschef VVS

Henrik Brogens

+45 40 57 69 96

henrik.brogens@wavin.com

 

Internal sales manager

Sanne Stilling Thrane

+45 89 63 62 30

sanne.stilling.thrane@wavin.com

 


Produktion

Plant Manager

Søren Rose-Hansen

+45 24 44 75 08

soren.rose-hansen@wavin.com

 

 

 

 

 

Production Manager 
Sprøjtestøb

Martin Precht

+45 26 66 75 15

martin.precht@wavin.com

Production Manager
Rota, Håndlavet og VVS

Mogens From Winter

+45 42 37 99 81

mogens.winther@wavin.com

Production Manager 
Rørfabrikken

Michael Nybro Jensen

+45 60 53 30 66

michael.nybro.jensen@wavin.com

 

Quality- and Environmental Manager

Lars Baungaard

+45  40 57 69 70

lars.baungaard@wavin.com

Safety Manager

Karsten Frerks

+45 24 76 69 63

karsten.frerks@wavin.com

Vedligeholdelseschef 

Per Bachmann Andersen

+45 40 57 69 79

per.b.andersen@wavin.com

 

 

HR

People Manager

Inge-Mette Rosenberg

inge-mette.rosenberg@wavin.com

People Business Partner

Mathilde Mark

(Barsel) 

People Business Partner

Marie Møberg

+45 89 63 61 71

marie.moberg@wavin.com

 


Marketing

marketing.dk@wavin.com

 

 

IT

Team Lead IT Service Desk Nordics

Hans Ørregaard Arndt

hans.arndt@wavin.com

 

 

Finans

+45 86 96 20 00

finance.dk@wavin.com

 

 

Indkøb og Logistik

Nordic S&OP Manager

Charlotte Kiss Holdorf Kjærulff

+45 29 22 85 38

charlotte.kjaerulff@wavin.com

 

Category Manager 
Logistic & Supply Chain

Morten Falck Sørensen

+45 21 33 43 56

morten.sorensen@wavin.com

 

Distribution Manager

Jette Bach-Nielsen

+45 28 94 36 64

jette.bach-nielsen@wavin.com

 

Nordic Supply Planning Manager

Daniel Marquart

+45 28 19 72 31

daniel.marquart@wavin.com

Senior Territory Buyer

Kian Vigsø

+45 26 86 91 95

kian.vigso@wavin.com

 

Junior Territory Buyer Nordic

Jonas Pedersen

+45 26 66 84 05

jonas.pedersen@wavin.com

Procurement Coordinator

Bodil Meldgaard

+45 26 66 84 06

bodil.meldgaard@wavin.com

 

 


Ledelse

Hovednummer: 86 96 20 00

 

Økonomidirektør

Flemming Madsen

+45 25 27 67 24

flemming.madsen@wavin.com

Sales Director - Denmark

Henrik Falck

+45 20 30 41 37

henrik.falck@wavin.com

People Manager

Inge-Mette Rosenberg

inge-mette.rosenberg@wavin.com

 

Management secretary

Kari Mortensen

+45 25 27 67 14

kari.mortensen@wavin.com

 

Plant Manager

Søren Rose-Hansen

soren.rose-hansen@wavin.com

Supply Chain director

Heidi Berthelsen

heidi.h.berthelsen@wavin.com

Distribution Manager

Jette Bach-Nielsen

+45 28 94 36 64

jette.bach-nielsen@wavin.com

 

 

Nordic Supply Planning Manager

Daniel Marquart

+45 28 19 72 31

daniel.marquart@wavin.com