Er du professionel i VA eller VVS branchen?

Wavin Danmark er leverandør af plastrør, gulvvarme, fjernvarme og komponenter til VA- og VVS-sektoren. Vi afsætter udelukkende vores produkter til den professionelle byggebranche, og vores Tekniske Support står til enhver tid til rådighed for vores kunder.  Find alle kontaktpersoner i listen herunder, eller brug menuen herover.

Er du privat boligejer?

Er du privatperson og har brug for support til dit Wavin-produkt, skal du kontakte din installatør eller entreprenør, som du har købt det af, og som er ansvarlig for, at dit Wavin-produkt er korrekt installeret og fungerer ved overdragelsen. Det er også din leverandør, der kan hjælpe dig med dine spørgsmål til dit produkt. Står du i overvejelser om køb af et Wavin-produkt, så finder du rigtig mange oplysninger her på vores hjemmeside, i vores Downloads (se menuen øverst på siden), i FAQ eller hos vores forhandlere.

Downloads

Få overblikket over vores Zoneinddeling og leveringssdage med Wavin trailer

Hent vores samlede Kontaktguide VA og VVS som pdf.

Hent vores oversigt over VA salgsdistrikter her

Salg og Kundesupport - VA & VVS

Email: salg.dk@wavin.com

 

Henrik Dalsgaard Mikkelsen

+45 89 63 62 85

henrik.dalsgaard.mikkelsen@wavin.com

Sabine Nygaard Jensen

+45 89 63 62 66

sabine.nygaard.jensen@wavin.com

Pia Merkelsen

+45 89 63 62 32

pia.merkelsen@wavin.com

Henrik Holst

+45 89 63 62 33

henrik.holst@wavin.com

Annette Frederiksen

+45 89 63 62 42

annette.frederiksen@wavin.com

Nadia Bruun Kristensen

+45 89 63 62 94

nadia.kristensen@wavin.com

Kasper Vedel

+45 89 63 62 93

kasper.vedel@wavin.com

 

Projektsalg - VA

Email: projektsalg.dk@wavin.com

 

Claus Pinderup

+45 89 63 62 34

claus.pinderup@wavin.com

Mikkel Wetterling

+45 89 63 62 52

mikkel.wetterling@wavin.com

Projektsalg - VVS

Email: projekt.dk@wavin.com

 

Allan Juul Odgaard

+45 89 63 62 86

allan.juul.odgaard@wavin.com

Charlotte S. Sørensen

+45 89 63 62 77

charlotte.s.sorensen@wavin.com

Ekstern Salg - VA

NORD- & MIDTJYLLAND

Mikael Kildahl

+45 40 57 69 32

steen.madsen@wavin.com

SYDJYLLAND & FYN

Bjørn Hansen

+45 40 57 69 31

sanne.stilling.thrane@wavin.com

 

SJÆLLAND - nord for E20

Miki Djinovic

+45 21 33 85 16

miki.djinovic@wavin.com

 

SJÆLLAND - syd for E20

Brian Pedersen

+45 40 57 69 34

troels.krogh@wavin.com

PROJEKTSALG - hele landet

Allan Schormand Johansen

+45 40 57 69 42

allan.johansen@wavin.com

 

 

 

   

Ekstern Salg - VVS

NORDJYLLAND

Troels Mikkelsen

+45 40 57 69 62

troels.mikkelsen@wavin.com

 

SYDJYLLAND & FYN

Kim Jung Eriksen

+45 28 19 64 91

kim.eriksen@wavin.com

 

SJÆLLAND & ØERNE

Brian Volden Frederiksen

+45 25 27 67 71

brian.volden.frederiksen@wavin.com

 

SJÆLLAND & ØERNE,
STORKØBENHAVN, BORNHOLM

Kristian Kromann-Rasmussen

+45 25 27 67 60

kristian.kromann@wavin.com

 

JYLLAND & FYN - Projektsalg

Jakob Schwartz Mikkelsen

+45 30 51 32 17

jakob.schwartz.mikkelsen@wavin.com

SJÆLLAND & ØERNE - Projektsalg

Erling Druekær

+45 29 26 74 13

erling.druekaer@wavin.com

HELE LANDET - Typehuse

Thomas Jæger

+45 25 27 67 46

thomas.jaeger@wavin.com

 



Eksport - VA og VVS

Flemming Dohn

+45 40 57 69 97

flemming.dohn@wavin.com

 

 

 

 

 

 

 


Salgsledelse

Salgsdirektør

Steen Madsen

+45 26 62 52 72

steen.madsen@wavin.com

Salgschef VA

Troels Krogh

+45 40 57 69 57

troels.krogh@wavin.com

Salgschef VVS

Henrik Brogens

+45 40 57 69 96

henrik.brogens@wavin.com

 

Manager Salgssupport & Kundeservice

Sanne Stilling Thrane

+45 89 63 62 30

sanne.stilling.thrane@wavin.com


Teknisk Support - VA

Email: teknisksupportva.dk@wavin.com

 

Thomas Mortensen

+45 89 63 62 36

thomas.mortensen@wavin.com

Flemming Dohn

+45 40 57 69 97

flemming.dohn@wavin.com

   

Teknisk Support - VVS

Email: teknisksupport.dk@wavin.com

 

Lennart H. Jørgensen

+45 89 63 62 76

thomas.mortensen@wavin.com

Kenneth Guldhammer

+45 89 63 62 75

kenneth.guldhammer@wavin.com

Morten Svendsen

+45 89 63 62 61

morten.svendsen@wavin.com

 

Produktion

Plant Manager

Søren Rose-Hansen

+45 24 44 75 08

soren.rose-hansen@wavin.com

 

 

 

 

 

Production Manager 
Sprøjtestøb

Jesper Bjerre

+45 21 77 38 94

jesper.bjerre@wavin.com

 

Production Manager
Rota, Håndlavet og VVS

Mogens From Winter

+45 42 37 99 81

mogens.winther@wavin.com

Production Manager 
Rørfabrikken

Michael Nybro Jensen

+45 60 53 30 66

michael.nybro.jensen@wavin.com

 

Quality- and Environmental Manager

Lars Baungaard

+45  40 57 69 70

lars.baungaard@wavin.com

Safety Manager

Karsten Frerks

+45 24 76 69 63

karsten.frerks@wavin.com

Vedligeholdelseschef 

Per Bachmann Andersen

+45 40 57 69 79

per.b.andersen@wavin.com

 

 

HR

HR Manager

Tina Brøndum Lausen

+45 40 35 46 04

tina.brondum.lausen@wavin.com

Lønadministration

Anette Ellegaard Christensen

+45 89 63 61 72

anette.ellegaard.christensen@wavin.com

Junior HR Business Partner

Mathilde Mark

+45 89 63 61 71

mathilde.mark@wavin.com

 

IT

Team Lead IT Service Desk Nordics

Hans Ørregaard Arndt

hans.arndt@wavin.com

 

 

Finans

+45 86 96 20 00

finans.dk@wavin.com

 

 

Indkøb og Logistik

Nordic S&OP Manager

Charlotte Kiss Holdorf Kjærulff

+45 29 22 85 38

charlotte.kjaerulff@wavin.com

 

Category Manager 
Logistic & Supply Chain

Morten Falck Sørensen

+45 21 33 43 56

morten.sorensen@wavin.com

 

Production plan 
& Materials Manager - Nordic

Thorbjørn Rosenring

 

 

Nordic Logistic Manager

Christer Eilenberger

+45 25 27 67 73

christer.eilenberger@wavin.com

Territory Buyer

Jacob Søgaard Jacobsen

+45 30 26 35 79

jacob.jacobsen@wavin.com

 

 

 


Marketing

Teamleder Marketing

Malene Tang Stærk

+45 22 24 27 29

malene.tang.staerk@wavin.com

 

 

Ledelse

Hovednummer: 86 96 20 00

 

Administrerende direktør

Per Dollerup Mikkelsen

Økonomidirektør

Flemming Madsen

+45 25 27 67 24

flemming.madsen@wavin.com

Salgsdirektør

Steen Madsen

+45 26 62 52 72

steen.madsen@wavin.com

Management secretary

Kari Mortensen

+45 25 27 67 14

kari.mortensen@wavin.com

 

Plant Manager

Søren Rose-Hansen

soren.rose-hansen@wavin.com

Supply Chain director

Heidi Berthelsen

heidi.h.berthelsen@wavin.com

HR Manager

Tina Brøndum Lausen

tina.brondum.lausen@wavin.com

 

X
Wavin benytter sig cookies for at forbedre din oplevelse på siden
Accepter